Перейти до основного вмісту
Яку структуру ЧПУ краще робити на сайті?

Сьогодні я спробую розповісти, як на мою думку краще будувати структуру Url на сайті.

Що мають на увазі структура? Наприклад, у нас є стаття в категорії "новини світу", повний шлях до сторінки статті може бути таким: domain/news/statia, або наприклад таким: domain/statia, а може й таким: domain/news/worldnews/dayly/statia. Ось і сперечаються сеошники який із видів структури URL краще для сайту.

Наскільки важливою є структура URL в просуванні сайту?

За винятком випадку, який я опишу нижче, всі інші варіанти структури шляхів не несуть критичних помилок, які можуть кардинально вплинути на ранжування сайту у видачі, але допоможуть пошуковому роботу швидше розібратися в структурі сайту.

Критичною помилкою буде вважатися такий шлях, коли кінцева сторінка може бути доступна відразу за декількома адресами, тобто контент дублюватиметься, не дивлячись на те, що адреси у них будуть різними. Таке часто буває в інтернет магазинах, я особисто неодноразово стикався з подібним до CMS Joomla+Virtuemart або Joomshopping, коли один товар був віднесений до кількох категорій товару, і був доступний за декількома адресами.

Наприклад, у нас є сторінка з телефоном Нокіа та Url "nokia.html", цей товар віднесений і до категорії телефони, і до категорії смартфони, і доступний за адресами:

  • domain/phone/nokia.html
  • та domain/smartphone/nokia .html

що в результаті нам дає що та сама сторінка доступна по двох різних Url - це погано і цього варто уникати. Є правда ще тег "canonical" який часто вбудовані в популярні CMS і повідомляє пошукачам що це одна і та ж сторінка а не дубль, але уявіть якщо вам потрібно купувати посилання на цю сторінку, а таких варіантів адрес не два а п'ять!? Загалом це погано.

Яка структура є оптимальною?

Я рекомендую використовувати наступний вид побудови URL:

domain/category/article де domain - ваш сайт, category - назва категорії, article - назва сторінки. 

Якщо категорії мають підкатегорії - не варто їх включати з тієї простої причини, що довжина Url буде набагато довшою, рівень вкладеності сторінки для ПС більший, і таких підкатегорій може бути кілька, відповідно доведеться або всі підкатегорії перераховувати в УРЛах або робити дублі по аналогії як я описував вище. Іноді складна структура URL потрібна ще й для побудови хлібних крихт, у такому разі завдання інколи може ускладнитись.

Щоб легше було зрозуміти принцип, уявіть, що ви в бібліотеці і вам потрібна конкретна книга. Погодьтеся, що ця книга може бути тільки в одному місці на конкретній полиці, в потрібній для неї категорії. Так і пошуковому роботу, краще розуміти структуру сайту коли все розкладено по поличках.

Приклади

Як живий приклад можете переглянути на сайті Кінопошуку. Ви ніде не знайдете сторінку, яка зустрічається за двома різними адресами. Якщо це фільм, то це на "поличці" фільми і має Url: kinopoisk/film/682, якщо це актори - то в папці актори і має ЧПУ: kinopoisk/name/733/  і.т.д.

Також цікаво подивитися на структуру інтернет магазину Мобіллак, у них шлях побудований так: domain/category/brand/item, що теж є дуже цікавим рішенням, щоправда не завжди можливим для реалізації на всіх інтернет магазинах так як один товар може бути в декількох категоріях і навіть брендах, потрібно дуже добре продумати перед тим, як робити подібну структуру. Ну і плюс подивіться, як організована структура сайту на цьому блозі.

Звичайно я не можу розписати всі можливі приклади та варіанти, букв і так достатньо вийшло, і не позиціоную такий варіант як найвірніший, але виходячи зі свого досвіду я прийшов саме до такого рішення.

Висновок

  1. Будуйте URL таким чином, щоб кожна сторінка була доступна лише за однією адресою, не покладайтеся на тег "Canonical"
  2. Чітко дайте зрозуміти роботу та користувачеві за допомогою URL що це за тип сторінки: категорія, товар, стаття, сторінка марення і.т.д,
  3. Не робіть занадто довгі URL, які можуть включати категорію, підкатегорію, підкатегорію і т.д. якщо це не потрібно для побудови хлібних крихт.

ПІдписка

Про автора

Автор цього блогу. У SEO понад 10 років. Окрім SEO цікавлюся всім, що пов'язано з технологіями та заробітком в інтернеті про що й стараюся ділитися з читачами.