Перейти до основного вмісту
Карикатура Сергея Елкина

Ще з початку війни я спостерігав за "SEO тусовкою" у різних каналах, хто як реагує на війну з обох сторін поребрика, хто які висновки робить, як змінюються погляди на майбутні проекти та використання ворожих сервісів. В перші ж тижні рядки моїх френдів та підписок значно поріділи, позбавляючи від усяких Zомбі та тих, у яких не все так однозначно. Буквально учора надибав на черговий пост у одній із SEO груп у Facebook, де було таке питання: 

Здрастуйте. Десь можна почитати свіжу інфу про наслідки російської агресії для SEO в Україні? Наприклад, чи ми все одно лишаємося частиною рунету з необхідністю оптимізації під Яндекс та використання рос. сеошного софта? Чи щось змінилося/змінюється? І т.д. Дякую.

Питання м'яко кажучи дивне, але показує скільки ще в нас Українців, які ментально залежать від агресора. Там не став нічого відповідати так як багато є що написати що виходить за рамки коментаря. Отже, мої думки:

Чи була Україна часткою рунету?

Частково. Але здебільш в інформаційному полі та інформаційних проектах. Багато хто з SEO спеціалістів, в тому числі і я, мали інформаційні сайти (статейники, каталоги та.ін) котрі робилися під російськомовну аудиторію. Нехтувати таким великим ринком та ПС Яндекс було тяжко. Це тягнуло за собою залежність використовувати російські сервіси, які чимало були адаптовані на роботу з Яндексом, була необхідність слідкувати за працями та докладами російських спеціалістів, надавати послуги по своєму фаху не ділячи хто звідки.

Але, якщо ви працювали з проектами та клієнтами орієнтованими сугубо на Україну, не дивлячись навіть на те, що багато сайтів робились ще на російській мові, той же Яндекс нам був зовсім не потрібним, так як він заблокований у нас з 2017 року разом з баготьма іншими російськими майданчиками. А отже і користь від багатьох сервісів, які крутилися навкруги Яндексу, теж були не потрібні. Але як я сказав, раніше все одно зв'язок з рунетом залишався достатньо міцний.

Що змінилося?

Після 24 Лютого кожен поважаючий себе украЇнський сеошник, або інший фахівець, не буде навіть дивитися в той бік, та перерве всі раніше існуючи контракти, заморозе або повністю закриє проекти орієнтовані на російську аудиторію, перестане користуватися любими сервісами та продуктами, які кормлять російських розробників, та з яких платяться податки в бюджет Росії.

На жаль я все ще зустрічаю в пабліках українців, які все одно продовжують шукати підряди на тій стороні будучі під обстрілами їх ракет. Ну що ж, не мені їх судити, а призивати таких до совісті або моралі мабуть вже марно. Але все ж таки Українська SEO спільнота більш ніж єдина у своїй думці та переглядах своєї праці на рунет, а саме повна відмова від усього російського.

Наша країна славиться талантами. Багато передових спеціалістів та SEO сервісів "рунета" саме українські, і приємно бачити як вони в єдиному пориві відмовляються від обслуговування російських та білоруських клієнтів, переводять свої сайти на державну мову, починають нарешті проводити семінари на теми як просувати свої сайти під Україну та "Захід".

Я теж багато чого передивився в своїй праці:

 • переніс всі проекти які були на російських хостингах на українські та міжнародні
 • інфо сайти які були спрямовані на російськомовну аудиторію заморозив, бо нема більш сенсу їх розвивати, можливо в майбутньому придумаю як іх переробити та перенаправити аудиторію, стоїть там тільки Адсенс який в рашці вже заблокований також
 • інші проекти яки працювали по типу партнерок чекають доки стече час реєстрації доменів.
 • всі російські сервіси які були проплачені більше не отримають ні копійки та будуть змінені на міжнародні або українські аналоги, перелік яких для вас зібрали колеги с Webpromo за посиланням. Можливо в іншій статті напишу від себе що я чим замінив
 • мій блог тепер буде тільки на українській, та іноді на англійській мовах, про що розповів ось тут
 • ніяких послуг росіянам та білорусам більш не надаю
 • всі майбутні свої проекти буду робити тільки під україномовну та англомовні аудиторії

Єдине про що жалкую що не зробив це ще раніше. На жаль я теж був ментально залежний від сусідів, за що зараз себе сильно корю.

Наслідки

 1. Росія на довгі роки втратила повагу та прихилення до всього російського не тільки від України, а й від усього цивілізованого світу.
 2. Російські сервіси які надавали послуги по SEO та сміжним спеціалістам, втратять великий шматок ринку, бо жоден українець хоч з краплею моралі не буде їми користуватися
 3. Монетизація інфо сайтів в рунеті зараз можлива тільки за допомогою РСЯ, та різних тізерок, що робе цей ринок не привабливим навіть аморальним українцям бо дохід вже не той, та й вивести кошти з цих рекламних майданчиків тепер той ще квест.
 4. Це неминуче призведе до росту попиту на аналогічні, вітчизняні сервіси та інфо сайти, що надає великі горизонти для розвитку свого, повністю незалежного українського ринку. Впевнений що команди вже працюють над заміщенням таких сервісів (не буду називати їх, кожен спеціаліст в своїй ниші знає які), конкурентних аналогів яких ще нема на відчизняному або західному ринках
 5. Виросте кількість майданчиків та контенту на державній мові
 6. Нарешті всі перестануть дивитися на тенденції розвитку сусіда, та зосередяться на світових тенденціях та практиках
 7. Українським SEO фахівцям не потрібно більш забивати собі голову криво працюючими алгоритмами Яндексу. Google наше все
 8. Зросте попит на сайти, афіліатки, сервіси, курси та ін орієнтовані під "бурж".
 9. Збільшиться прірва між обміном знань російських та українських SEO фахівців. Вже зараз, раніше єдині списки та рейтинги, почали ділити на відчизняних та міжнародних фахівців як це зробили колеги з Reffer, переглянуте яке можливо за посиланням

Звичайно я не міг охопити всі аспекти впливу війни на SEO в Україні та згадав тільки те, що бачу на даний момент. Зараз тяжкі часи для нашої неньки, багато хто втратив бізнес, роботу, рідних та житло. Буде й далі нелегко, але ми згуртовані як ніколи, курс вже намітився і згодом все буде добре.

ПІдписка

Про автора

Автор цього блогу. У SEO понад 10 років. Окрім SEO цікавлюся всім, що пов'язано з технологіями та заробітком в інтернеті про що й стараюся ділитися з читачами.